Čáslavští letci připravovali děti na mimořádné situace

image0_39_1_1.jpg
  • 2.5.2022
  • Daniela Hölzelová

Vojáci 21. základny taktického letectva Čáslav spolu s kolegy z odboru komunikace Ministerstva obrany, navštívili ve dnech 27. a 28. dubna 2022 středočeské základní školy v Choceradech a Kostomlatech nad Labem se vzdělávacím projektem Příprava občanů k obraně státu (POKOS).Žáci a pedagogové se dozvěděli o základních principech obrany státu, jaké rozlišujeme krizové stavy nebo proč vstupujeme do mezinárodních organizací. 

„Neustále hledám pro naše děti něco, co je může posunout dál. Škola má být spojená s realitou, s praxí. Jsem proto ráda, že vojáci přijeli a seznámili děti s tím, jak armáda funguje. Cítím, že právě dnes je to velmi smysluplný projekt,“ říká kostomlatská metodička primární prevence Lenka Klepalová.

image0_39_1_1.jpg

Otázka, jak se stát pilotem, byla velmi frekventovaná

Během prezentace se děti dozvěděly o historii základny, jaké hlavní úkoly 21. zTL v současnosti plní. Jaká kritéria musí potenciální adept na práci pilota splňovat? Jaký musí být jeho zdravotní a fyzický stav? Nejen na tyto otázky odpovídal pilot z čáslavské základny. Děti nejvíce zaujala výšková výstroj pilota. „Jsem rád, že teď už budu vědět, že základní výbava pilota zahrnuje anti-G kalhoty, anti-G vestu a helmu s maskou. To vše pilot potřebuje, aby přežil přetížení a pobyt ve výškách. Kalhoty stlačují nohy a břicho, vesta má uvnitř speciální měch, který oblek ještě přifukuje,“ pochlubil se svými nově nabytými znalostmi sedmák z choceradské základní školy, který by se v dospělosti rád stal pilotem vojenské stíhačky.

image1_20_1.jpg

Děti zaujala zdravověda i chemická příprava

V rámci zdravovědy si žáci prakticky vyzkoušeli základní prvky první pomoci s neodkladnou péči. Například jak zastavit krvácení, kardiopulmonální resuscitaci, uložení do stabilizované polohy, zprůchodnění dýchacích cest a neméně zajímavá byla diskuze o tom, co všechno musí obsahovat lékárnička.

Během prezentace chemiků si děti navlékaly protichemické obleky, vyzkoušely filtrační oblek a mohly zjistit, jaké je to v ochranné masce. Nejvíc je zajímalo, kam a na jak dlouho se ukrýt před jaderným výbuchem, případně co si s sebou sbalit do evakuačního zavazadla. „Mě se nejvíce líbila ukázka chemické ochrany. Nasadit si ochrannou masku a jednorázovou pláštěnku, to bylo super,“ svěřila se žákyně 6. třídy z kostomlatské školy.

image2_13_1.jpg

Armádní výstroj i technika byla vystavena před školami

Protože programu přálo počasí, děti si na venkovním stanovišti prohlédly výzbroj příslušníků české armády. Pro zpestření si holky i kluci mohli také vyzkoušet maskovací oblek HEJKAL a tři druhy vest – taktickou, střepinovou a balistickou.

Velký zájem měly děti o vojenskou techniku, konkrétně o nákladní automobil T-810 a nový terénní automobil Toyota Hilux.

Autor: kpt. Hana Havrdová

image7_3_1.jpg