Finále branného závodu

• 16.9.2022
  • Daniela Hölzelová

Ve čtvrtek 15. září 2022 se v rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) uskutečnilo finále branného závodu POKOS „O pohár ředitele Krajského vojenského velitelství hl. m. Praha“. Závod uspořádalo Krajské vojenské velitelství hl. m. Praha ve spolupráci se Základní školou Praha – Kbely a starostou Prahy 19 panem Pavlem Žďárským pro žáky 2. stupně pražských základních škol.

Dvacet jedna vítězných týmů z předchozích postupových kol se utkalo ve dvou věkových kategoriích v Centrálním parku Kbely a Kbelském lesoparku. Znovu měly co nejrychleji uběhnout trasu 2,4 km a na devíti stanovištích plnit úkoly, které prověřily nejen jejich fyzickou zdatnost, obratnost, přesnou mušku, ale také znalosti v poskytnutí první pomoci a orientace v terénu.

V rámci doprovodného programu si žáci a žákyně mohli prohlédnout vojenskou techniku LOV IVECO a taktickou výstroj vojáků 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce. Zájemci si vyzkoušeli střelbu na optické střelnici a  vojenskou výstroj. Bohužel díky silnému dešti byl omezený provoz nafukovací lezecké stěny, kterou jsme připravili pro závodníky i návštěvníky parku jako doprovodný program.

Nicméně ani intenzivní déšť neubral na odhodlání závodníků. Nakonec určenou trasu v kategorii starších žáků nejrychleji zvládl tým „Milíčáci 2“ ve složení Kateřina Hrečiskina, Adam Jakeš a Šimon Svátek ze ZŠ K Milíčovu. Stříbrné medaile a pohár si odnesli František Lisý, Frederik Šimové a Ester Horná z týmu „Fííí“ ze ZŠ Prahy 5 – Hlubočepy. Bronzové medaile získali Rebeca Berounská, Lukáš Rada a Adam Plecer z týmu „Komando M“ ze ZŠ Mikulova.

V kategorii mladší žáci vyhráli Jiří Hloušek, Rozálie Kubešová a Julie Švecová z týmu „Mrožinoži“ ze ZŠ Praha – Kbely. Druzí byli „Mimoni“ Magdalena Mištíková, František Huněk a Tereza Manderová ze ZŠ Nad Přehradou. Třetí místo vybojovali „Ratiborci 2“ Sebastian Hájek, Tomáš Horyn a Veronika Housová ze ZŠ Ratibořická.

Slavnostního vyhodnocení se zúčastnil pan starosta Pavel Žďárský, který vítězům předal i drobné dárky z ÚMČ Prahy 19. Pozdravit závodníky přišel i ředitel ZŠ Praha - Kbely pan Květoslav Přibil. Oba ocenili sportovní výkony týmů obzvláště v tomto nepříznivém počasí. Bohužel sílící déšť nám znemožnil pořídit společnou fotografii. Putovní poháry budou předány dodatečně.

Text a foto: kpt. Martina Sofie Halíková, pověřená tisková mluvčí KVV hl. m. Praha.