Ministryně ocenila děti, které se zajímají o vojenskou historii

img_7027_kopie_1.jpg
  • 9.6.2022
  • Daniela Hölzelová

27. května uplynulo 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík. Ministerstvo obrany při této příležitosti vyhlásilo v rámci projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) kreativní soutěž pro žáky základních a středních škol. Ty nejlepší dnes ocenila ministryně obrany Jana Černochová.

Ministryně v úvodu svého projevu poděkovala všem, kteří se soutěže zúčastnili, a také jejich pedagogům a rodičům. „Velmi mě těší, že se tolik dětí zajímá o vojenskou historii, do soutěže jsme dostali neuvěřitelný počet vašich výtvorů,“ dodala ministryně.

img_7027_kopie_1.jpg

Zároveň pozvala všechny přítomné na další akce, které se konají k připomínce letošního 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, jako například na výstavu Nikdy se nevzdáme! v Národním muzeu v Praze. „Některé z vás možná operace Anthropoid ovlivnila i v rozhodování o vašem budoucím povolání. Třeba se někdy potkáme na nějaké další akci, kde budete v generálské uniformě,“ uzavřela ministryně a popřála dětem pěkné prázdniny. 

img_6946_1.jpg

Do soutěže k 80. výročí operace Anthropoid se přihlásilo 200 základních a středních škol, které zaslaly přes 600 výrobků. Nejčastěji se jednalo o parašutisty z látky, papíru, dřeva, drátků, sádry a dalších materiálů. Nechyběly ale ani 3D modely, komiksy, fotografie, videa a kreslené obrázky.

Podle Daniely Hölzelové, autorky soutěže a manažerky projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) z odboru komunikace MO, bylo smyslem, aby učitelé s dětmi mluvili o historii a hrdinství československých vojáků a ty aby události související s atentátem na zastupujícího říšského protektora Heydricha ztvárnily do konkrétních výrobků.

„Každý jednotlivý výtvor byl pečlivě propracovaný, bylo vidět, že si s ním děti daly velikou práci a hodně si k tématu nastudovaly,“ říká. To potvrzuje i jeden z mnoha dopisů od kantorů: „Velice děkuji za zajímavý nápad, který jsme rádi využili jako formu výuky dějin. Pro naše žáky je už samo slovo dějepis pohromou. Hledáme tedy cesty, jak jejich nechuť překonat, a výroba parašutisty je přímo nadchla,“ napsala ředitelka Středního odborného učiliště zemědělského v Chvaleticích, Naděžda Kovářová.

img_6995.jpg

Výrobky dětí budou postupně k vidění na akcích, které se konají v rámci oslav 80. výročí operace Anthropoid. Od 17. června budou vystaveny například v Národním památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici v Praze, kde se českoslovenští parašutisté po atentátu ukrývali a také zahynuli.

A kdo vyhrál?

V každé kategorii (1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, SŠ) byli vybráni tři vítězové, kteří si odnesli vojenské vybavení – batoh, deku, baterku, termohrnek, kompas, lékárničku a mnoho dalších odměn.

mo_cr_7033.jpg

Kategorie ZŠ – 1. stupeň

1. místo: Boris Trnka, 5. C., ZŠ Antonína Čermáka, Praha 6

2. místo: Ema Ettlerová, 4. třída, ZUŠ Otakara Ševčíka, Písek

3. místo: žáci 5. B., Jungmannova základní škola, Beroun

Kategorie ZŠ – 2. stupeň

1. místo: Monika Malinová, 9. třída, ZŠ Trhová Kamenice

2. místo: žáci 9. třídy ZŠ Áleská, Bílina

3. místo: Tomáš Kuchař a Tereza Koberová, 9. A., ZŠ Heřmanův Městec

Kategorie SŠ

1. místo: Lukáš Rouha, Tomáš Zdražil, Petr Blažek, 2. A. SOUz, Chvaletice

2. místo: Michal Šimek, 3. A., SPŠS a JŠ, Kolín

3. místo: Nikol Gotfrid, 2. A., VOŠ a SUŠ Václava Hollara, Praha 1

autor: redakce odboru komunikace Ministertsva obrany ČR