POKOS má úspěch i na vysokých školách, Jihočeská univerzita ho jako předmět akreditovala

001_ac_se_to_nezda_poslucharna_byla_temer_zcela_zaplnena.jpg
  • 6.10.2022
  • Daniela Hölzelová

Kapitán Petr Daňhel, který má na KVV České Budějovice na starosti POKOS (Příprava občanů k obraně státu), s projektem vzbudil zájem i u tamních vysokých škol. 

Jako volitelný předmět je POKOS nově akreditován na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Na pedagogické fakultě JU je součástí jednoho z vyučovaných předmětů už od roku 2018 a v blízké době rovněž proběhne jednání o bližší spolupráci také s rektorem Vysoké školy technické a ekonomické. O projektu už Petr Daňhel přednášel také na Vysoké škole evropských a regionálních studií.

001_ac_se_to_nezda_poslucharna_byla_temer_zcela_zaplnena.jpg

Daňhel sám je absolventem Jihočeské univerzity, školu zná a vedení Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva Zdravotně sociální fakulty zná jeho. „Jednání probíhala zejména kvůli covidovému zdržení několik let, ale díky vzájemnému povědomí o tom, co děláme a čím se zabýváme, došlo v rámci spolupráce mezi ZSF JU a KVV České Budějovice k završení akreditačního procesu a v akademickém roce 2022/2023 byl poprvé nabídnut studentům prvních ročníků všech oborů Zdravotně sociální fakulty jako volitelný – dobrovolný předmět s názvem POKOS,“ vysvětluje.

Vysokoškoláci jsou ideálními adepty

V rámci zápisů do prvních ročníků JU se před několika dny uskutečnila první setkání se studenty, která měla zjistit jejich zájem. Prezentace zahrnovala informace o bezpečnosti a obraně ČR, o Armádě ČR i Aktivní záloze Ozbrojených sil ČR. Kapitán Petr Daňhel je přesvědčen, že vysokoškolští studenti jsou pro posílení aktivní zálohy ideálními adepty. „Na této konkrétní fakultě Jihočeské univerzity studují zdravotníci, které armáda potřebuje a jedním z předmětů je také krizové řízení, které je uplatnitelné například v rámci integrovaného záchranného systému, jehož je armáda součástí,“ upozorňuje.

Ačkoliv předmět POKOS není míněn jako prostředek k náboru, představení armády a aktivní zálohy se vyhýbat nechce. Přípravu občana k obraně státu formou dobrovolného absolvování základní přípravy a následné účasti v AZ považuje za nejlepší možnou cestu: „Armáda i její aktivní záloha zajišťují naši bezpečnost. Proto jsem také na úvodní setkání pozval dva kolegy, členy AZ, kteří studentům představili možnosti absolvování základní přípravy ve Vyškově a následný vstup do zálohy, který je pro studenty VŠ finančně zvýhodněn.“

Oproti běžným brigádám by finanční odměna u AZ mohla pro vysokoškoláky představovat zajímavé lákadlo. „Myslím si, že aktivní záloha je pro ně optimálním řešením. Na rozdíl od povinné vojenské služby je do armády takzvaně nikdo neláme, stráví pár týdnů na cvičeních, které mohou zvládnout třeba během prázdnin. Najdou si nové kamarády, poznají a naučí se věci, ke kterým se v civilu běžně nedostanou, a pokud odslouží alespoň nezbytné minimum, jako vysokoškoláci obdrží odměnu blížící se 40 tisícům korun,“ vyzdvihuje Daňhel výhody AZ.

Další výhody pro členy AZ: úpravy rozvrhu podle potřeb, započtení do praxe

O zvýhodnění těchto studentů uvažuje i sama Jihočeská univerzita. Podle Daňhela vedení Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva ZSF zvažuje formu podpory těm studentům, kteří se účastní základní vojenské přípravy, nebo se budou angažovat jako vojáci AZ. Mohlo by jít kupříkladu o schválení individuální úpravy studijního rozvrhu, nebo absolvování základní přípravy započíst studentovi do praxe, což však, bohužel, lze prozatím jen pro některé studijní obory. Teprve konkrétní zájem studentů a vývoj spolupráce s vysokými školami ukáže další cestu.

Podobně pozitivně se k POKOS a AZ staví také Vysoká škola technická a ekonomická, s níž budou představitelé KVV České Budějovice jednat v nejbližší době. I ona má v plánu své studenty při členství v AZ zvýhodnit.